Daha iyi bir ereksiyon için hareketlenin!

Prof. Dr. Muammer Kendirci anlatıyor…

Daha iyi ereksiyon için hareketlenin! - Prof. Dr. Muammer Kendirci

Prof. Dr. Muammer Kendirci Randevu

Sedanter yaşam sertleşme bozukluğu için risk

Birleşik Devletler Ulusal Sağlık ve Beslenme Araştırması’nda yaklaşık 4 yıl boyunca takip edilen 20 yaş ve üzeri 4.000 erkeğin değerlendirmesinde, düzenli fiziksel aktivite yapmayanların ereksiyonları yapanlara göre daha kötü bulunmuş. Sedanter yaşamı olanlarda, yani hareketsiz olanlarda sertleşme bozukluğu riski %40−60 oranında daha yüksek saptanmış.

Bir başka çalışmada sertleşme bozukluğu olmayan 40−70 yaş arası 593 erkek 8 yıl süreyle takip edilmiş. Bu süre içinde hareketsiz yaşam sürenlerde sertleşme bozukluğu gelişme oranı %31 düzeyinde iken, başta hareketsiz olup ilerleyen zaman içinde düzenli fizik aktivite (egzersiz, spor vs.) yapmaya başlayanların ise ancak %9’unda sertleşme bozukluğu gelişmiş. Massachusetts Erkek Yaşlanma Çalışması bu konuda önemli veriler sunmaktadır.

40 yaş üzerinde binlerce erkeğin sekiz yıl boyunca izlendiği bu çalışmada, başlangıçta erektil disfonksiyonu olmayan erkeklere göre sedanter erkekler, sertleşme sorunu gelişmesi açısından daha büyük risk altında bulunmuştur.

Bu çalışmaların sonuçlarına dayanarak; bedeni hareketsiz insaların penisi de daha hareketsiz denebilir.

Düzenli egzersiz yapmak sertleşme bozukluğunu iyileştirebilir!

Gerek sağlıklı, gerekse diyabetik ve obez erkeklerde düzenli egzersiz yapmanın, ereksiyon üzerine olumlu etki sağladığı bilimsel bir gerçektir. Hareketli erkekler, düzenli egzersiz yapar hale geldiklerinde sertleşme bozukluğu ihtimali en az %30 azalıyor. Düzenli egzersiz yani fiziksel aktivitede bulunmanın yalnızca ereksiyonun iyileşmesine değil aynı zamanda seksüel faaliyet sıklığına da olumlu katkısı var. Düzenli egzersiz sertleşme sorunu olmayan erkeklerde koruyucu etki etki gösterirken, sertleşme bozukluğu olanlarda ise ereksiyon sorununun düzelmesine katkıda bulunuyor.

Peki, ne kadar hareketlenelim? Her türlü fiziksel aktivite kuşkusuz yararlı. Bilimsel verileri günlük pratiğimize uyguladığımızda, haftada en az üç kez, günde 30-45 dakikalık tempolu bir fiziksel aktivite daha iyi bir ereksiyon için yeterli.

Ereksiyon için hangi spor daha iyi?

Yapılan toplumsal çalışmalarda, hemen her türlü düzenli sporun ereksiyona olumlu katkısı olduğu bildiriliyor. Tenis, yüzme, squash, koşmak, hatta temiz havada tempolu yürümek bile sertleşme bozukluğundan korunmada yararlı. Yapılacak düzenli aktivitenin şeklini belirlemede kişinin ağırlığı, imkanları, yaşı dikkate alınmalı.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Bunları biliyor musunuz? - Prof. Dr. Muammer Kendirci
Daha iyi ereksiyon için hareketlenin! - Prof. Dr. Muammer Kendirci
Sertleşme bozukluğu bir damar hastalığıdır
Penise enjeksiyonla ereksiyon - Prof. Dr. Muammer Kendirci
Sertleşme bozukluğu kalp hastalığının habercisi - Prof. Dr. Muammer Kendirci
Sertleşme bozukluğunun en ciddi nedeni diyabettir - Prof. Dr. Muammer Kendirci
Sertleşme bozukluğunda hangi ilaç daha uygun? - Prof. Dr. Muammer Kendirci
Ereksiyon bozukluğu olanlar doktora başvurmuyor
İyi ereksiyon için 10 altın öneri
Alınan her fazla kilo sertleşmeyi daha çok bozuyor - Prof. Dr. Muammer Kendirci