İyi ereksiyon için 10 altın öneri

Prof. Dr. Muammer Kendirci anlatıyor…

Ereksiyon kalbin barometresidir - Prof. Dr. Muammer Kendirci

Sertleşme bozukluğu kalp hastalığının habercisi - Prof. Dr. Muammer Kendirci

Prof. Dr. Muammer Kendirci Randevu

Kalp ve penis damarları benzer

Kalp ve penis damarları; yapı, kalınlık ve fonksiyonları açısından birbirine çok benzemektedir. Birinde ortaya çıkan bir sorun diğerinde de görülebilmektedir. Sertleşme bozukluğu olanların %40’ında altta yatan neden kalp-damar hastalıklarıdır. Örneğin; kalp krizi nedeniyle hastaneye başvuranların 3’te 2’sinden fazlasında sertleşme sorunu bulunmaktadır. Ayrıca, koroner arter hastalığı nedeniyle by-pass ameliyatı geçirecek erkeklerin yaklaşık %60’ında sertleşme problemleri bulunmaktadır. Herhangi bir kalp hastalığı olanların en az yarısında sertleşme bozukluğu olduğu hesaplanmaktadır.

Penis kalbin barometresidir!

Sertleşme sorunu bulunanlar ilerideki olası bir kalp-damar hastalığı açısından risk altındadır. Bozukluğu olanlarda olmayanlara göre kalp krizi görülme riski 2 kat daha fazladır. Ayrıca, ereksiyo sorunu başladıktan sonra ortalama 3 yıl içinde kalp-damar hastalıkları ortaya çıkabilmektedir. Bu yüzden, üroloji polikliniklerinde özellikle ciddi sertleşme sorunu tanısı alan hastalar kardiyolojiye de yönlendirililirler. Benzer şekilde, kardiyologlar veya dahiliye uzmanları tarafından kalp-damar hastalığı teşhisi konulan hastaların da sertleşme sorunu açısından ürologlara yönlendirilmeleri genel bir yaklaşımdır. Bu yüzden penis sanki kalp sağlığının bir barometresidir. Bir başka deyişle sertleşme sorunu kalp-damar hastalıklarının habercisidir. İyi bir sertleşme ayrıca genel sağlığın da barometresi olarak kabul edilebilir.

Diyabetlilerde sertleşme bozukluğu tedavisi farklılıklar gösterebilir

Şeker hastalarında sertleşme bozukluğuna yol açan faktörlerin çeşitliliği, sorunun daha ciddi olması ve tedavilere dirençli olması izlenecek yaklaşımın farklı olmasını zorunlu kılar. Kan şekerinin kontrolü, diyabet ilaçlarının düzenli kullanılması, ideal kiloya inilmesi gibi konularda hastanın endokrin doktoruyla yakın işbirliği gerekir. Doğru yaşam biçimi, beslenme şekli ve egzersiz konusunda hastanın motivasyonu daha iyi ereksiyon için önemlidir. Sertleşme bozukluğunun tedavisinde kullanılacak ilaçların tipi, dozu, zamanlaması, uygulanma şekli, mevcut ilaçlarıyla etkileşimi gibi durumlarda hastanın yeterince bilgilendirilmesi ve yakın takibi elde edilecek başarıya katkıda bulunacaktır.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Ereksiyon bozukluğu olanlar doktora başvurmuyor
Sertleşme bozukluğunda hangi ilaç daha uygun? - Prof. Dr. Muammer Kendirci
Sertleşme bozukluğunun en ciddi nedeni diyabettir - Prof. Dr. Muammer Kendirci
Bunları biliyor musunuz? - Prof. Dr. Muammer Kendirci
Penise enjeksiyonla ereksiyon - Prof. Dr. Muammer Kendirci
İyi ereksiyon için 10 altın öneri
Sertleşme bozukluğu bir damar hastalığıdır
Sertleşme sorununda şok dalga tedavisi - Prof. Dr. Muammer Kendirci
Sertleşme bozukluğu kalp hastalığının habercisi - Prof. Dr. Muammer Kendirci
Alınan her fazla kilo sertleşmeyi daha çok bozuyor - Prof. Dr. Muammer Kendirci