Sertleşme bozukluğu sanılandan daha yaygın…

Prof. Dr. Muammer Kendirci anlatıyor…

Sertleşme bozukluğu sanılandan daha yaygın - Prof. Dr. Muammer Kendirci

Ülkemizde her 40 yaş üstü her 3 erkekten 1’inde sertleşme bozukuluğu var!

Sertleşme bozukluğu nedir?

Sertleşme Bozukluğu; “tatmin edici seksüel (cinsel) bir performansı sağlamaya yetecek ereksiyonu yani sertleşmeyi sağlayabilme ve sürdürebilmede yetersizlik” olarak tanımlanıyor.

Bu amaçla kullanılan başka sözcükler de bulunuyor. “iktidarsızlık” ya da “impotans” veya “empotans” sözcükleri de bozukluğu ifade etmek için yıllardır kullanılıyor.

Ancak, rahatsızlığı doğru olarak tanımlamak için; “sertleşme bozukluğu”, “sertleşme sorunu”, “ereksiyon bozukluğu”, “ereksiyon sorunu” ya da “erektil disfonksiyon” başlıklarının kullanılması tıbbi çevreler tarafından kabul görüyor ve öneriliyor.

Sanılandan sık görülüyor…

A.B.D.’de yapılan araştırmalarda, 40-70 yaş arası erkeklerin %52´sinde sertleşme sorunu olduğu hesaplanıyor. Yani, 40-70 yaş arasındaki her 2 erkekten 1’inde sertleşme bozukluğu görülüyor. Sorunun ciddiyetine göre değerlendirildiğinde; bozukluğu olan her 100 erkekten 33’ünde hafif, 48’inde orta ve 18’inde ağır ciddiyette sertleşme sorunu görülüyor.

Ülkemizde ise; 40 yaş ve üzerindeki erkeklerde sertleşme sorunu sıklığı %33 düzeyinde görülüyor; yani 40 yaş ve üzeri her 3 erkekten 1’inde sertleşme bozukluğu bulunuyor. Ülkemizdeki sertleşme sorununun ciddiyeti hafif, orta ve ağır olmak üzere 3 gruba ayrıldığında; sorunun olduğu her 100 kişiden 77’si hafif, 17’si orta ve 6’sı ağır düzeydedir.

Sertleşme bozukluğu sıklığı yaşla artıyor…

Sertleşme sorununun yaşa göre dağılımı

Prof. Dr. Muammer Kendirci Randevu

Sertleşme bozukluğunun görülme sıklığı yaşla birlikte anlamlı artışlar gösteriyor. Genellikle 40’lı yaşlardan itibaren artmaya başlıyor ve 70’li yaşlardan sonra en yüksek düzeye çıkıyor. Örneğin; 40—49 yaş arasında 100 kişiden 17’sinde, 50—59 yaş arasındaki her 100 kişiden 35’inde, 60—69 yaş arasındaki her 100 erkekten 69’unda ve 70 yaş ve üzerindeki her 100 erkekten 83’ünde sertleşme sorunu görülmektedir.

Ereksiyon bozukluğu yaşla artış gösterse de, gençlerde görülmüyor anlamına gelmiyor. Az da olsa, 40 yaşın altındaki daha genç erkeklerde de sertleşme sorunu görülebiliyor. Kırkından daha genç erkeklerde % 10 civarında olduğu tahmin ediliyor.

Daha genç yaş grubunda sertleşme sorununun ciddiyeti daha hafif ve orta düzeydeyken, daha yaşlı erkeklerde sorun orta veya şiddetli oluyor. Ayrıca, genç yaşlarda psikolojik bazı durumlar söz konusu olabiliyorken, ileri yaşlarda sıklıkla altta yatan organik bazı bozukluklara bağlı olarak sertleşme sorunu ortaya çıkıyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Varikosel ne zaman tedavi edilir - Prof. Dr. Muammer Kendirci
Varikosel genellikle tesadüfen farkedilir - Prof. Dr. Muammer Kendirci
Penise enjeksiyonla ereksiyon - Prof. Dr. Muammer Kendirci
Dünya Sağlık Örgütü varikoseli ‘ilerleyici’ bir hastalık olarak tanımlıyor - Prof. Dr. Muammer Kendirci
PSA testi nedir - Prof. Dr. Muammer Kendirci
Penis protezi ameliyatı kimlere ve ne zaman yapılır - Prof. Dr. Muammer Kendirci
Diyabet ve Sertleşme Bozukluğu - Prof. Dr. Muammer Kendirci
Böbrek taşı neden oluşur? - Prof. Dr. Muammer Kendirci
Penise enjeksiyonla ereksiyon - Prof. Dr. Muammer Kendirci
Ne yapsam da idrar kaçırmayı azaltsam - Prof. Dr. Muammer Kendirci
Obezite ve sertleşme bozukluğu - Prof. Dr. Muammer Kendirci
Ereksiyon hakkında bunları biliyor musunuz? - Prof. Dr. Muammer Kendirci